Za zvířátky do Klopotovského údolí

PDF ke stažení

stezka na mapy.cz

Hluboce zaříznuté Klopotovské údolí v Novém Městě nad Metují vás mile překvapí svou polohou a klidem. Kousek od centra města se vydejte na příjemnou procházku podél Bohdašínského potoka. Vycházku zvládnou i rodiny s nejmenšími dětmi či terénním kočárkem.

Na začátku údolí vás přivítá obůrka se zvěří. Vidět zde můžete několik druhů ptactva, Jelena evropského nebo Prase divoké.

Zvířata zde mají dostatek volného prostoru a pohybují se ve svém přirozeném prostředí. Prosím dbejte pokynů a zvířata ničím nekrmte!  Cestou se dozvíte zajímavosti z přírody i historie a čeká na vás pověst u Čertovy díry. Trasu můžete zakončit u Mertovy díry a jít stejnou cestou zpět, případně můžete pokračovat dál směrem na Pavlátovu louku, ke koupališti a zpět k parkovišti.  Pro zdatné turisty je možné od Mertovy díry pokračovat po žluté turistické stezce až do Slavoňova.

Cesta je mírná bez výrazného stoupání.

 Tip – Nad parkovištěm v ulici K Bělidlu je možné vyjít na Juráňkovou vyhlídku po červené turistické.

Pozor, stoupání je krátké, ale velmi prudké s vysokým převýšením. Není vhodné pro kočárek ani malé děti. Pokud byste chtěli navštívit toto místo s menšími dětmi dostaneme se k němu též lesní cestou z ulice Klopotovská, kdy dojdete ke kapli Čtrnáct sv. pomocníků a odsud již je to pár metrů k vyhlídce. Vyhlídka nabízí krásný pohled na novoměstský zámek a kousek od ní najdete i zbytky opevnění hradu Výrov.

Délka trasy

Přibližně 2 km, alternativně lze prodloužit až na okruh i délce cca 6,5 km. Kočárek ano. V případě výstupu na Juráňkovou vyhlídku po červené ne.

Parkoviště

Parkovat je možné na parkovišti v ulici Pod Vinicemi. Odsud se směřujeme přes silnici Českých bratrů přes Metuji k ulici K Bělidlu (i zde najdete pár parkovacích míst).

Občerstvení

Restaurace na Husově náměstí, Bartoňova útulna v údolí Metuje Peklo.

Co ještě navštívit v okolí?

Doporučujeme také návštěvu novoměstského zámku s jeho zámeckým parkem a Jurkovičovým dřevěným krytým mostem. Parčík ve francouzském stylu nabízí výhled do údolí.

Oblíbenou turistickou trasou je tzv. Peklo. Toulat se můžete údolím podél Metuje, či vystoupat na vyhlídku Koníček, která vás odmění krásným pohledem do metujského údolí. Občerstvit se doporučujeme v Bartoňově útulně, která je dílem Dušana Jurkoviče.