Za příběhy K. J. Erbana do Miletína

PDF ke stažení

stezka na mapy.cz

Jméno spisovatele Karla Jaromíra Erbena je jistě každému dobře známé. Možná ale netušíte, že se K. J. Erben narodil v Královéhradeckém kraji a že jeho tvorbu balad ovlivnila místa v okolí jeho rodného Miletína. Naučná stezka vedoucí městem a jeho okolím vás seznámí s momenty, které ovlivnily tvorbu mnohých balad z nejslavnější Erbenovy sbírky – Kytice.

Stezka má dvě části, kratší s 10 zastaveními, dlouhou necelých 5 km a delší, na kterou můžete navázat, a která vás zavede přes Červenou Třemešnou až ke kostelíku Petra a Pavla na Byšičkách, okolo rybníků Hluboký a Nadýmák až k vyhlídce na Zvičinu a zpět do Miletína. Tato delší trasa měří okolo 14 km, je vhodná pro náročnější turisty a velmi příznivá pro cyklisty.

Obě stezky začínají u rodného domku K. J. Erbena, ke kterému se dostanete po pár minutách chůze z náměstí. Celá stezka je velmi dobře značena.

Délka trasy

Cca 4,5 km zpevněné polní a lesní cesty, městské chodníky, silnice, kočárek je možný, vhodné pro cyklisty, část trasy vede lesem či polní cestou.

Parkoviště

Ideálním místem pro zaparkování je náměstí K. J. Erbena v centru Miletína.

Občerstvení

Restaurace Sousedský dům v centru města je momentálně uzavřena. Trasa je však ideální pro piknik. Cestou potkáte odpočinkové místo s ohništěm, opéci si tak můžete také vuřty. Před cestou z Miletína domů se nezapomeňte stavit v Cukrárně Erben na náměstí a nakoupit si originální „Miletínské modlitbičky“, které tu mají denně čerstvé a pečené dle originálního receptu.

Co ještě navštívit v okolí?

Hrubá skála u obce Vidoň – osamocená skalní pískovcová věž. Na vrchol skály do výšky 15 metrů vede hned několik horolezeckých cest různých obtížností.

Lázně Bělohrad a bažantnici v okolí. Rybník Pardoubek s vyřezanými dřevěnými sochami a pohádkovou stezkou.