Za pejskem a kočičkou do Malých Svatoňovic i na rozhlednu Žaltman

PDF ke stažení

stezka na mapy.cz

Pojďte s námi do rodiště bratří Čapků.

Jistě všichni znáte knížku O pejskovi a kočičce. Pokud se vám knížka líbila, pak neváhejte a navštivte s námi město Malé Svatoňovice. Kousek od náměstí v parku si můžete projít krátkou stezku s interaktivními tabulemi právě z této knížky Josefa Čapka. S dětmi si můžete přečíst jednotlivé pohádky, projít všechny úkoly a zaskotačit si na hřišti.

Zdatnější turisté či rodiny s většími dětmi mohou vyrazit na delší vycházku do blízkých Jestřebích hor, konkrétně na nejvyšší vrchol Žaltman (740 m.m.m.).

Na rozhlednu se vydejte z náměstí či parku směrem ke studánce a Mariánskému sadu s vyobrazenou křížovou cestou a 14 kapličkami.

Cesta od Mariánského sadu prudce stoupá, přibližně 2,5 km. Odměnou za námahu vám však budou krásné výhledy do údolí i rozkvetlé horské louky a v závěru nově postavená 24 m vysoká rozhledna, která byla znovu vybudována v roce 2019 na místo původní zchátralé.

Na vrchol rozhledny musíte vystoupat 120 schodů, má několik plošin a z poslední plošiny se vám nabídne krásný kruhový rozhled po celých Jestřebích horách. Mimo jiné uvidíte i Broumovskou vrchovinu, Javoří hory, Krkonoše, Orlické hory, Kralický Sněžník nebo i Trosky či Stolové hory na polské straně.  Kousek od rozhledny naleznete také skalní masiv s názvem Sluj loupežníka Lotranda. Cesta na rozhlednu je turisticky značena.

Čendovy úkoly jsou situovány především do spodní části trasy, aby si výlet mohly užít i rodiny s malými dětmi, pro které by stoupání na rozhlednu mohlo být příliš náročné. Poslední otázku zvládnete jistě odpovědět i pouhým tipem :-)

Délka trasy

Přibližně 5 km, lesní, kamenité cesty, asfalt, zpevněné cesty. Kočárek pouze v dolní části na stezku o Pejskovi a kočičce, cestou na rozhlednu kočárek není vhodný.

Parkoviště

Ideálním místem pro zaparkování je náměstí K. Čapka.

Občerstvení

Pizzerie a kavárna Dášeňka, restaurace Malé Svatoňovice.

Co ještě navštívit v okolí?

Muzeum brartří Čapků – pro držitele RP sleva 50%

Mariánský sad – Křížová cesta, NS Po stopách hornictví, Markoušovická rozhledna, Bunkr pod Kolčarkou, turistické trasy v Jestřebích horách, případně Hvězdárna a Muzeum a galerie v nedaleké Úpici.