Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem zve k návštěvě. Nudit se tu určitě nebudete!

Adventní doba přináší občas spoustu spěchu a stresu. Přemýšlíme, zda již máme vše nakoupeno, uklizeno, připraveno, napečeno….a tak  můžeme malinko zapomenout, že advent by měl být především dobou zklidnění a těšení se na vánoce. Dobou, kdy oživujeme tradice a věnujeme se našim blízkým a sobě navzájem. Jedním takovým malým zastavením může být právě rodinná návštěva muzea. Navštívit můžete to ve vašem městě a nebo si klidně udělejte výlet a zajeďte si někam k “sousedům”. Váš výlet do muzea můžete spojit i s procházkou po vánočně vyzdobeném městě a s posezením v nějaké útulné kavárně nad šálkem horkého čaje či čokolády :-)

A právě jedním z takových míst může být třeba Dvůr Králové nad Labem. Zveme vás do Městského muzea, které si na poslední kalendářní měsíc v roce připravilo bohatý program pro své návštěvníky.

Představujeme nabídku muzea:

VÝSTAVA: Svět kostiček®

7. 12. 2021 – 27. 2. 2022

Výstavní sál ve Špýcharu

Rádi bychom pozvali všechny příznivce pestrobarevných kostiček na výstavu mnoha exponátů z více než 500.000 dílků ze stavebnice Lego pod názvem „Svět kostiček®“.

Náplní výstavy bude tematická expozice s městskou tématikou, sestavenou na dioramatu města s kolejištěm a pohyblivými vlakovými soupravami. Dále se představí také vlastní tvorba vlakových souprav, modely leteckého a raketového provozu (Nasa Discovery) a vybrané tovární sety – ediční modely za posledních 25 let, filmová tvorba, válečná zóna robotů z edice Lego® Bionicle® a Hero Factory, ale také další zajímavé exponáty ze sbírkových fondů projektu Svět kostiček. Pro nejmenší stavitele bude ke shlédnutí část rozsáhlé sbírky kousátek, chrastítek, kostiček, minifigů a hraček z dnes již nevyráběné edice Lego® Baby Primo®.

Tovární sety z různých časových období budou v jednotlivých tematických celcích při vzájemném porovnávání představovat na první pohled patrné proporční, hmotové i estetické rozdíly na časové ose dle roku vydání exponátů a dostupných kostek někdejší produkce společnosti LEGO®.

Pro děti bude připraven plnohodnotně vybavený dětský koutek, ke stavění ve třech sekcích kostky Duplo®, Baby Primo® i Classic – Basic®. Návštěvníci si mohou také v pokladně výstavy zakoupit vybrané druhy nových stavebnic Lego® za skvělé ceny.

Expozice nabídne návštěvníkům velmi zajímavou podívanou na část rozsáhlé sbírky továrních setů (ze sortimentu společnosti LEGO® za posledních téměř 40 let její produkce), vlastní „MOC“ tvorby člena československého fóra “kostky.org”, který se představuje pod přezdívkou “Peesko®” a dále exponáty vyzvaných dalších vystavovatelů.

Zajisté je na co se těšit.

Vstupné:        dospělí 80,- Kč

snížené vstupné 40,- Kč

VÝSTAVA: HISTORICKÉ POSTAVY ČESKÝCH PANOVNÍKŮ A JEJICH MANŽELEK – JARMILA HALDOVÁ

12. 11. – 19. 12. 2021

Výstavní sál na Staré radnici

Výtvarnice, řezbářka a ilustrátorka Jarmila Haldová, zpracovává již od roku 1998 své rozsáhlé dřevořezbářské dílo – postavy českých vládců.  Svou dřevořezbářskou práci rozvinula v náročné cykly, jako je například kolekce bohů z řecké mytologie, kolorované postavy z Mozartových oper, postavy z Babičky od Boženy Němcové a soubor 32 reliéfních světců pro nevidomé. A právě kolekce světců ji přivedla k nápadu vytvořit rozsáhlý cyklus kolorovaných dřevořezeb reliéfních obrazů českých panovníků. Práci na postavách panovníků předcházela důkladná příprava – konzultace s historiky, studium literatury nejen historické, ale i mnoha publikací o dobovém oblečení, textilu, šperkařství, zbroji, numismatice. Vyřezané postavy jsou oděny v dobových kostýmech, které jsou bohatě pomalovány autentickými vzory a dobovými ornamenty. I popisy na reliéfech jsou realizovány dobovým písmem, které se dochovalo z archeologických nálezů a vztahuje se k zobrazené postavě. Dřevořezby českých panovníků nás zaujmou pestrou barevností, líbivými tvary a detailním zpracováním, které je obdivuhodné stejně jako množství důležitých informací, jež nám Jarmila Haldová touto půvabnou formou sděluje.
Výstava zaujme milovníky dřevořezbářského řemesla, širokou veřejnost, ale také děti, které si odnesou nezapomenutelný zážitek a vědomosti, jež při běžné hodině dějepisu jistě nezískají.

Vstupné:        dospělí 30,- Kč

snížené vstupné 15,- Kč

PŘEDNÁŠKA: ZOOLOGICKÁ ZAHRADA VE DVOŘE KRÁLOVÉ NAD LABEM – PAVILONY, VÝBĚHY A JEJICH PROMĚNY

čtvrtek 9. 12. 2021 od 17 hodin v přednáškovém sále ve Špýcharu

přednášející: Bc. Vojtěch Dolana

Abychom docenili, nebo navnímali naši Dvorskou ZOO musíme se podívat do minulosti, jak zoologické zahrady vznikly, jak fungovali, co se o nich očekávalo, a jak vypadají dnes. Na přednášce si povíme o tom, jak Dvorská ZOO tento vývoj reflektuje a v čem tkví její hodnota, co do výběhů a pavilonů. Přednáška pojednává v první části o historickém vývoji staveb v zoologických zahradách, jako jsou pavilony, výběhy a celková tvář zahrad. Druhá část přednášky hledá ozvuky vývoje staveb a jejich hodnoty v ZOO ve Dvoře Králové nad Labem.

Vstupné 30 Kč

Zdroj textových informací a fotografie: Městské muzeum Dvůr Králové nad Labem

Muzeum připravuje  též edukační programy v návaznosti na stálé expozice muzea nebo krátkodobé výstavy, a to s ohledem na věkovou kategorii. Tyto programy jsou vhodné jak pro mateřské školy, základní či střední školy, tak i pro širokou veřejnost. První část edukačního programu zahrnuje komentovanou prohlídku, v druhé části se aktivně zapojí i děti (studenti), např. pomocí hry, pracovního listu. Délka programu trvá většinou 45 – 60 minut.

Pokud byste si přáli takového edukačního programu zúčastnit, je vhodné, domluvit se s rodinou či skupinou přátel. Bude-li objednaná skupina větší, muzeum rádo zprostředkuje přítomnost královédvorských tiskařů, kteří především v dílně tiskání vše rádi předvedou, vysvětlí a pomohou. Můžete si tak udělat parádní odpoledne a navíc si ještě vyrobit krásné vánoční dárky pro vaše blízké :-)

Na prohlídku je potřeba se dopředu objednat na tel. čísle 499 623 800 (603 295 389) nebo e-mail: info@muzemdk.cz.

V nabídce má muzeum tyto edukační programy:

VYTVOŘ SI ORIGINÁLNÍ VÁNOČNÍ OZDOBU

 • k expozici Tradice výroby vánočních ozdob
 • vhodné pro: mateřské školky, základní školy I. stupně
 • jedná se o ozdobení plastové koule samolepícími polepy

NAJDI OZDOBU!

 • k expozici Tradice výroby vánočních ozdob
 • vhodné pro: základní školy I. a II. stupně, střední školy
 • interaktivní hra, která provede světem vánočních ozdob

ZTRACENÉ SLUNÍČKO

 • k expozici: Historie města Dvora Králové nad Labem a textilního průmyslu na Královédvorsku hHI
 • vhodné pro: základní školy
 • interaktivní hra, která seznámí s historií města
 • odměna za úspěšné splnění

MODROTISKÁNÍ

 • k expozici: Expozice textilního tisku (adresa: Wolkerovo nábřeží 132)
 • vhodné pro: mateřské školy
 • tiskání na ubrousek nebo vlastní tričko pomocí zmenšených forem na modrotisk

STAŇ SE NÁVRHÁŘEM V SOCHOROVĚ TOVÁRNĚ

 • k expozici: Expozice textilního tisku (adresa: Wolkerovo nábřeží 132)
 • vhodné pro: základní školy I. a II. stupně, střední školy
 • pracovní list s otázky k tématu a možností navrhnout si vlastní vzor na látku
 • tiskání na ubrousek nebo vlastní tričko pomocí zmenšených forem na modrotisk

EDUKAČNÍ PROGRAM K AKTUÁLNÍ VÝSTAVĚ

 • dle aktuální výstavy

Otevírací doba o vánočních svátcích:

 1. 12. – 23. 12. – 9:00 – 12:00/ 13:00 – 16:00
 2. 12. – ZAVŘENO
 3. 12. – 13:00 – 17:00
 4. 12. – 13:00 – 17:00
 5. 12. – ZAVŘENO
 6. 12. – 30. 12. – 9:00 – 12:00/ 13:00 – 16:00
 7. 12. 2021 – 1. 1. 2022 – ZAVŘENO
 8. 1. 2022 – 13:00 – 17:00