Týden pěstounství Královéhradeckého kraje

Srdečně zveme na tradiční akci Týden pěstounství, která se koná v letošním roce v týdnu od 12. do 18. září.

Kraj ji pořádá ve spolupráci s městskými úřady a neziskovými organizacemi na podporu náhradní rodinné péče.
Letošní ročník nabídne program pro pěstouny i širokou veřejnost se zájmem o náhradní rodičovství.

„Pěstounská péče je pro naši společnost nenahraditelná. Umožňuje dětem, o které se nemohou nebo nechtějí starat jejich biologičtí rodiče, vyrůstat ve skutečném rodinném prostředí. V našem kraji je v současné době přes pět stovek pěstounských rodin, ale dětí, které potřebují nový domov, je nadále mnohem více. Týden pěstounství je proto skvělou příležitost, jak zvýšit povědomí veřejnosti o náhradní rodinné péči, vyvrátit nepravdy a mýty o ní a zároveň představit možnosti, jak se stát pěstounem,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro sociální oblast Martina Berdychová.

V evidenci Krajského úřadu Královéhradeckého kraje je aktuálně téměř 300 dětí, kterým je možné zprostředkovat náhradní rodinnou péči. Jedná se převážně o děti starší 6 let, chlapce starší 4 let, děti se sourozeneckými vazbami, se zdravotním či mentálním hendikepem a také děti z minoritních etnik, které aktuálně žijí v dětských domovech a čekají na nový domov.

„Dlouhodobě vnímáme potřebu zvýšení počtu pěstounů, která vyplývá i z krajských statistik, a posilování povědomí o náhradní rodinné péči mezi veřejností prostřednictvím osvěty může pomoci zabránit svěření dítěte do ústavní péče. Kraj vede v současné době 87 rodin zařazených do registru vhodných pěstounů, ale pouze 20 z nich je připraveno na přijmutí dalšího dítěte do rodiny. Být pěstounem není rozhodně jednoduchá cesta. Ze zkušeností a slov dlouholetých pěstounů je to ale úloha, která má velký smysl a přináší mnohdy více štěstí do rodiny, než si dokážeme představit,doplnila náměstkyně Berdychová, která nad Týdnem pěstounství převzala záštitu.

Týden pěstounství odstartuje v pondělí 12. září a potrvá do neděle 18. září. Na území téměř celého kraje je připravena řada zajímavých akcí na podporu náhradní rodinné péče. Součástí programu je i Den pro pěstouny, který se uskuteční 17. září v Safari parku ve Dvoře Králové nad Labem.

Bližší informace o jednotlivých akcích v rámci Týdne pěstounství jsou k nalezení na webu www.stansenahradnimrodicem.cz nebo na facebookových stránkách Staň se náhradním rodičem.

Na území téměř celého kraje je připravena řada zajímavých akcí na podporu náhradní rodinné péče. Součástí programu je i Den pro pěstouny, který se uskuteční 17. září v Safari parku ve Dvoře Králové nad Labem, kde vystoupí kouzelník Aleš Krejčí a kapela STO Jazz Orchestra HK.
Detailní program a další informace naleznete na webu:
Akce se koná pod záštitou Mgr. Martiny Berdychové, náměstkyně hejtmana pro oblast sociálních věcí.