Stezka přírodou Podorlického skanzenu

PDF ke stažení

stezka na mapy.cz

Zveme vás na krásnou vycházku v okolí Podorlického skanzenu v Krňovicích, kousek od Třebechovic nad Orebem. Stezka, která začíná u bran skanzenu, má celkem 7 zastavení a je věnována místní přírodě, její ochraně a revitalizaci vodních toků. U jednoho ze zastavení najdete též malé přírodní arboretum.

Pokud jste ještě nenavštívili Podorlický skanzen v Krňovicích, vřele vám doporučujeme spojit vycházku právě s jeho návštěvou.

Podorlický skanzen Krňovice je jediné muzeum tohoto typu v Královéhradeckém kraji a soustřeďuje architektonické památky regionu Královéhradecka, podhůří Orlických hor a Podkrkonoší.  Ve skanzenu najdete celou řadu velmi zajímavých staveb. Výstavba skanzenu neprobíhala od počátku za zavřenými dveřmi a zájemci si mohli prohlédnout již rozestavěné stavby i vznikající expozice. V následujících letech pak postupně vznikaly jednotlivé stavby, které lze dnes vidět, ale i cesty, oplocení a další doprovodná infrastruktura.

Skanzen nabízí též netradiční ubytování, projížďky v kočáře taženém koňmi, programy pro školy a další dětské kolektivy a v předchozích letech zde bylo uspořádána řada akcí pro veřejnost. Součástí skanzenu je též Ekocentrum Orlice, které zde realizuje nejrůznější programy zaměřené zejména na environmentální aspekty života lidí v minulosti a také na některé ryze současné otázky týkající se životního prostředí.

Délka trasy

Přibližně 1,7 km, okružní, lesní cesty, zpevněná komunikace, možný  terénní kočárek.

Parkoviště

Parkoviště naleznete přímo u skanzenu, kde je též nástup na naučnou stezku.

Občerstvení

Hostinec U skanzenu.

Co ještě navštívit v okolí?

Třebechovické muzeum Betlém, kopec Oreb, rozhledna Osičina u Opočna, rozhledna Vrbice, zámek Opočno s krásným zámeckým parkem nebo zámek Častolovice se zvěřincem.

Třebechovické muzeum Betlémů nabízí pro držitele Rodinného pasu 20 Kč slevu na rodinné vstupné oproti standardnímu ceníku.