Senioři z Opočenska na výletě v České Skalici

Spolek Senioři z Opočenska připravil pro své členy výlet po stopách Boženy Němcové do České Skalice!

V pátek 9. července se skupina seniorů vydala do Muzea Boženy Němcové. Zúčastnili se zde několika zajímavých akcí. Nejprve vzdali hold jejich oblíbené spisovatelce Boženě Němcové a uctili její památku položením kytičky u pomníku Barunky před muzeem. Po té si prohlédli novou expozici věnovanou spisovatelce. Expozice je moderně pojatá a je velmi povedená. Najdete zde spoustu faktů, fotografií i dobových exponátů.

Po prohlídce následovala milá a přátelská beseda s paní Pavlínou Moskalykovou, panem Pavlem Trávníčkem, Tomášem Topferem a policejním historikem Vladimírem Dlouhým. Všichni vyprávěli zajímavé historky z práce a natáčení s panem režisérem Moskalykem. Nezapomněli ani na jeho lásku k vaření a na  známý recept na úpravu kuřete. Vzpomínání bylo hodně moc :-)

Po té začal hlavní program návštěvy. Zahájení nové výstavy muzea s názvem“Režisér Antonín Moskalyk známý a neznámý”.

Tohoto zahájení se účastnili hosté paní Pavlína Moskalyková – dcera režiséra, pánové Pavel Trávníček, Tomáš Topfer a Vladimír Dlouhý a další vzácní hosté z řad starostů, kulturních pracovníků a přátel. Hosté vzpomínali na pana režiséra a na natáčení dvoudílného filmu Babička.

Zavzpomínali též na oblíbenou kolegyni, kterou pan režisér objevil a která hrála svou první roli Barunku v právě jím režírovaném filmu. Jednalo se o nedávno zesnulou paní Libuši Šafránkovou. Účastníci akce při vzpomínání povstali a chvilkou ticha ji vzdali hold, a právě v danou chvíli zcela neplánovaně začaly znít zvony místního kostela, což umocnilo přítomný okamžik. Po této dojemné vsuvce zavzpomínali herci ještě na natáčení Četnických humoresek a dalších filmů. Na zakončení příjemného setkání zazněly ukázky oblíbených melodií z filmů režírovaných panem Moskalykem.

Celá výstava bude otevřena do září 2022.

Spolek Senioři z Opočenska je velmi aktivní a zve na již další plánované akce, kterými bude tvoření babiček s dětmi či procházka Opočnem s historičkou.

Text: Milena Rohlenová, Spolek Senioři z Opočenska

Foto: pan Pavel Štěpán