Poznejte s námi muzea v Královéhradeckém kraji! Díl II.

Muzeum hry v Jičíně

Regionální muzeum a galerie v Jičíně se orientuje na návštěvníka, kterému nabízí prostředí, ve kterém se bude cítit dobře a vstřebávání informací pro něj nebude pouze nudným faktem, nýbrž nevšedním a neobyčejným zážitkem. Instituce se snaží dokumentovat vývoj a historii celého širšího regionu Jičínska a jižní části Geoparku Český ráj.

Návštěva muzea je, jak už z jeho názvu vyplývá, především hrou. Hrou objevování informací, hrou vnímání, hrou poznání, za což bylo Muzeum a galerie též odměněno nejprestižnější tuzemskou muzejní cenou Gloria Musealis v roce 2003, kdy získalo v této soutěži prvenství.

Mimo klasické stálé expozice, zde najdete celou řadu sbírek, např. literatury, zoologie a botaniky, výtvarného umění či hodin.

Muzeum hry pořádá též tématické výstavy, přednášky, workshopy a besedy.

Informace o aktuálním programu, výstavách a expozicích naleznete na internetových stránkách muzea https://www.muzeumhry.cz/ .

  • Držitelé Rodinného pasu k rodinné vstupence do galerie, rodinná vstupenka do muzea
  • Držitelé Senior pasu – 50 % sleva na základní vstupné

Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích

Kdo by neznal bratry Karla a Josefa Čapkovi! Snad všichni drželi někdy v ruce knížku O pejskovi a kočičce nebo  vyprávěli dětem příběh štěněte Dášeňky J

Zázemím muzea se stal rodný dům Karla Čapka na malosvatoňovickém náměstí.

Muzeum bratří Čapků je tvořeno dvěma samostatnými expozicemi. Každé patro je věnováno jednomu z bratrů.

Informace k otvírací době a ceníku naleznete na internetových stránkách http://muzeum-bratri-capku.g6.cz/

  • Držitelé Rodinného pasu– 50% slevana základní vstupné
  • Senioři od věku 60 let vstup za 10 Kč

Tkalcovské muzeum Dům pod jasanem

Dům pod jasanem je venkovské stavení ve Voletinách na okraji Trutnova a je otevřen každému, kdo má zájem o lidová řemesla, ruční práce a setkávání při tvoření.

Nabízí nejrůznější programy pro celou rodinu, v létě nabízí příjemný chládek, v zimě se naopak zahřejete  v dílně u kamen.

Muzeum provozuje Tkalcovnu a výtvarnou dílnu. Pořádá kurzy řemeslných a výtvarných technik včetně rekvalifikačních a organizuje nejrůznější akce zaměřené na lidová řemesla.  V nabídce najdete i různé odborné přednášky a semináře.

V Tkalcovně se seznámíte s příběhem tkalce Jana a během příběhu si vyzkoušíte i tkalcovské řemeslo. Vyrobit si můžete provázek ze lnu, vyzkoušíte si též utkat kousek krkonošského plátna či můžete zkusit předení na kolovratu.

V řemeslné a výtvarné dílně se vyrábí vlastnoruční suvenýry jako bylinkové mýdlo, plovoucí svíčky, korálkové šperky či malované lněné tašky.

Dům obklopuje odpočinková zahrada včetně bylinkové části a dětského hřiště.

Detaily, otevírací dobu, ceník a program nejbližších akcí naleznete na internetových stránkách

http://www.dumpodjasanem.cz/

  • Držitelé Rodinného pasu 10 % sleva na vstupné do muzea
  • Držitelé Senior pasu – 10 % sleva na vstupné do muzea

Fotografie: 

Muzeum hry Jičín

Muzeum Bratří Čapků Malé Svatoňovice

Tkalcovské muzeum Dům pod Jasanem