Na zříceninu hradu Skály a k Černému jezírku

PDF ke stažení

stezka na mapy.cz

Adršpašsko-teplické skály lákají k návštěvě každý rok tisíce návštěvníků. My vás zveme do jedné z jejich méně frekventovaných a odlehlejších oblastí nedaleko Broumova a kousek od Teplic nad Metují.

Okruh Jiráskovými skalami kolem Černého jezírka až na zříceninu hradu Skály s krásnou vyhlídkou zvládnou i nejmenší děti. Skály získaly název podle osady a zříceniny hradu, kam Alois Jirásek umístil děj svého stejnojmenného románu.

Od barokního zámku Skála (Bischofstein), který zde stojí od roku 1666, se vydáte po naučné stezce k jezírku.

Jeho název černé je odvozeno od jeho temné barvy, kterou způsobuje rašelina na dně. Jezírko je rájem mnoha druhů vážek, které se tu hojně vyskytují.  Od jezírka se po značené červené stezce dostanete do skalního bludiště s vyhlídkou na zámeček a především k zřícenině hradu Skála, který zde byl postaven již ve 14. století. Dnes jsou zde patrné části zdiva, zbytky hradní branky i schodů tesaných přímo do skály. Na vrcholu je skalní vyhlídka, z které je krásný pohled na stolovou horu Ostaš, Polici nad Metují, Orlické hory i polské Stolové hory. Výstup k vyhlídce je poměrně strmý, zajištěný pouze železným zábradlím, s menšími dětmi proto doporučujeme opatrnost.

Výlet si lze alternativně prodloužit.  Přes silnici se vypínají Supí skály se svým nejvyšším vrchem Čáp, na kterém stojí rozhledna. Dostanete se k ní po zelené turistické značce a cesta k ní měří asi 1,5 km.

Další možností je též vydat se až na Ostaš, který je od Bischofsteinu vzdálen asi 8 km.

Délka trasy

Přibližně 1,7 km, lesní a zpevněné cesty, kočárek ano kolem jezírka, v části skal nedoporučujeme.

Parkoviště

Zaparkujte podél silnice u zámku Skalka či nad ním.

Občerstvení

Restaurace a penzion Relax, Restaurace na Bischofsteinu (ověřte otevírací a provozní dobu).

Do ještě navštívit v okolí?

Broumov – Farma Wenet se zvířátky, broumovský klášter se zahradami, držitelé RP mají slevu 10% na vstup do areálu farmy a 10% slevu na ubytování na farmě.

Police nad Metují – Muzeum papírových modelů, Stará polická škola, Muzeum Merkur, Interaktivní muzeum chytré zábavy Pod Čepicí – 11% sleva na rodinnou vstupenku pro držitele RP

Polické stěny – Suchdolská niagára, polické poličky a další skalní města a útvary