Na rozhlednu v zimě? Určitě ano!

Královéhradecký kraj nabízí nespočet míst, které stojí za návštěvu v kterémkoliv ročním období. Zima a sněhové radovánky jsou oblíbenci nejen lyžařů a běžkařů, ale mohou přinést spoustu radosti i milovníkům turistiky. Vyrazit na túru v zimě má samozřejmě svá specifika. Neměli bychom podcenit především matičku přírodu a velmi dobře se na cestu vybavit nejen vhodným oblečením, ale také dostatkem teplých tekutin a případně i pomůckami, které nám pomohou překonat nesnadný zimní terén (např. nesmeky či sněžnice). I běžně dostupné turistické stezky se totiž mohou v zimě stát náročnějšími, pokud je pokryje vrstva ledu nebo hlubokého sněhu. Nic to ale nemění na tom, že si je můžeme dokonale užít a navíc, cesta dolů od rozhledny či kopce může být o moc zábavnější třeba při sjezdu na bobech, lopatě či sáňkách :-)

Tak co třeba vyrazit na některou z rozhleden?

Orlické hory a Velká Deštná

Vyhlídková věž stojí na nejvyšším vrcholu Orlických hor ve výšce 1115 m.n.m. a byla slavnostně otevřena v roce 2019. Má podobu nepravidelného pětiúhelníku a masivní ocelovou konstrukci pokrývají hranoly z modřínového dřeva. Celková výška rozhledny činí 18,64 m, vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 17,34 m. Rozhledna nabízí nerušený panoramatický výhled na Krkonoše, na polský Národní park Stolové hory, Broumovské stěny, Bystřické hory, Králický Sněžník i Jeseníky.

Dostat se k ní můžete několika způsoby. Ten nejjednodušší a zcela nenáročný je od parkoviště na Šerlichu po asfaltové cestě. Tady si ale moc zábavy neužijete. Mnohem zábavnější a taky krásnější je cesta z Luisiina údolí po zelené turistické značce. Stoupáme pozvolna lesem až na rozcestí Pod Velkou Deštnou a pak dále po modré do sedla Pod Jelenkou. Odsud je to již jen kousek pod vrchol podle Naučné stezky Po hřebeni Orlických hor, červená turistická značka. Na rozcestí Velká Deštná, srub (možnost občerstvení) se napojíme na zelenou turistickou značku vedoucí po kamenité cestě na vrchol Velké Deštné.

Než se vyrazíte v zimním období kochat výhledy, ověřte si, jaké zde v daný čas panují klimatické podmínky. Stoupání po cestě může být náročnější díky souvislým vrstvám ledu a sněhu. Avšak vaše námaha a vytrvalost budou odměněni, jakmile vystoupáte na hřeben.

Vstup na rozhledu je zdarma. Nedaleko od vrcholu je kiosek Horské služby se základním občerstvením (otevřen ve vybraných dnech turistické sezóny).

Foto: Rodinné pasy

Rozhledna Žaltman v Jestřebích horách

Deset kilometrů východně od Trutnova najdete nejvyšší vrchol Jestřebích hor – Žaltman (740 m.n.m.).

Nejsnadnější přístup k Žaltmanu vede z obce Malé Svatoňovice (4 km), z Radvanic (4 km) nebo z Odolova (8 km).

Vyrazíte-li z Malých Svatoňovic, na rozhlednu se vydejte z náměstí či parku směrem ke studánce a Mariánskému sadu s vyobrazenou křížovou cestou a 14 kapličkami.

Cesta od Mariánského sadu prudce stoupá, přibližně 2,5 km. Odměnou za námahu vám však budou krásné výhledy do údolí a v závěru nově postavená 24 m vysoká rozhledna, která byla znovu vybudována v roce 2019 na místo původní zchátralé. Rozhledna je celoročně volně přístupná.

Na vrchol rozhledny musíte vystoupat 120 schodů, má několik plošin a z poslední plošiny se vám nabídne krásný kruhový rozhled po celých Jestřebích horách. Mimo jiné uvidíte i Broumovskou vrchovinu, Javoří hory, Krkonoše, Orlické hory, Kralický Sněžník nebo i Trosky či Stolové hory na polské straně.  Kousek od rozhledny naleznete také skalní masiv s názvem Sluj loupežníka Lotranda. Cesta na rozhlednu je turisticky značena.

Foto zdroj : Rodinné pasy, rozhledny.webzdarma.cz, Toulavý batoh, Malé Svatoňovice

Rozhledna Eliška u pevnosti Stachelberg

V roce 2014 vyrostla kousek od pevnosti v Babí u Trutnova rozhledna, která dostala jméno podle královny Elišky, manželky krále Václava II., mezi jejíž věnná města se zařadil i nedaleký Trutnov. Eliška stojí v nadmořské výšce 632 m, je vysoká 24,5 a tvoří ji dřevěná konstrukce s ocelovými prvky, kterou se vine kovové točité schodiště směřující ke dvěma vyhlídkám. První na vás čeká v necelých deseti metrech, druhá je umístěna ve výšce 20,5 m. Vyhlídkové plošiny jsou zastřešené a tak v nich můžete okolí pozorovat za jakéhokoliv počasí.
Rozhlednu Elišku najdete v areálu dělostřelecké tvrze Stachelberg, mezi Trutnovem a Žacléřem nad vsí Babí, kde můžete zaparkovat vaše auto. K rozhledně a areálu vede značená stezka naučné trasy “Opevněné Trutnovsko”.

V zimních měsících může být vstup na vyhlídkové plošiny uzavřen, ale krásné výhledy a procházka je možná i v okolí pevnosti a pokud máte více času, vydejte se na výšlap do odsud nedalekého a tajemného Dvorského lesa v Rýchorech, takové ticho, jen tak někde nezažijete :-)

https://www.region-krkonose.cz/turisticke-zajimavosti/zajimava-mista/rozhledna-eliska-u-stachelbergu/

Foto: Rodinné pasy

Další v zimě přístupné rozhledny jsou např.:

  • rozhledna Anna na Anenském vrchu v Orlických horách
  • rozhledna Vysoká Srbská v Kladském pomezí
  • rozhledna na Feistově kopci v Olešnici v Orlických horách
  • rozhledna Čáp v Teplických skalách

Pro další výlety a vyhlídky se inspirujte zde:

https://www.hkregion.cz/dr-cs/s-rozhledny-a-vyhlidky/#page=5;dr_view_style=full;skat=31;r=0;lastclick=104484