Masopustní veselí, kam vyrazit v Královéhradeckém kraji?

Masopust

kde se vzaly masky, jméno i tradice tohoto svátku? Slavíte jej?

Období masopustu začíná již po Třech králích a končí popeleční středou, která zahajuje předvelikonoční postní období a její datum tak klouzavé, podle toho, kdy se slaví velikonoce. Masopust tak může vrcholit v únoru nebo v březnu.

Původ masopustu není úplně jistý. Jde o světský svátek a jeho kořeny sahají až do starého Řecka či Říma. Jeho původní základ je zřejmě v oslavách jara a ve snaze zabezpečit bohatou úrodu.

Poslední dny masopustu jsou spojeny s bujarým veselím, oslavami a přejídáním. V dřívějších dobách se v tomto období lidé i zadlužovali, jen aby si ho mohli dosyta užít. Oslavy byly většinou velkolepé, konaly se svatby i zabíjačky.

Veselí začínalo na tučný čtvrtek, kdy se hodně pilo pivo a jedlo tučné jídlo, a tím se mělo dosáhnout zasycení před nadcházejícím půstem.

Název Masopust je s největší pravděpodobností opravdu odvezen od spojení „půst od masa“, který trval až do vyvrcholení velikonočních svátků.

Většina lidí má Masopust spojený především s tradičními maškarami a průvody. Veselí pokračovalo po tučném čtvrtku masopustní taneční nedělí, kdy muzika hrála od oběda až do ranních pondělních hodin. Protancovalo se většinou i celé pondělí a pořádaly se i tzv. mužovské bály, kde mohli tančit pouze vdané ženy a ženatí muži. Na masopustní úterý vyrážel vždy průvod s maškarami a zakončoval tak všeobecné veselí.

Masopust ve světě

Bujaré masopustní veselí není doménou pouze naší domoviny. Ve světě se masopust slaví ve spoustě zemí a to i v těch exotických. Ačkoliv se od naší české verze výrazně liší, to hlavní zůstává stejné – tanec, veselí, masky, jídlo J

Mezi nejproslulejší patří karneval v brazilském Rio de Janeiro, oslavy v italských Benátkách nebo také oslavy Mardi Gras v New Orleans v USA a tzv. Fastnacht v některých částech Německa a Rakouska.

Kam vyrazit na MASOPUST v Královéhradeckém kraji.

Letos si znovu můžeme v mnoha městech užít bujaré masopustní průvody a taškařice. Máme pro vás pár tipů, kam za masopustními průvody vyrazit :-)

V následujících víkendech se v Královéhradeckém kraji koná hned několik masopustních jarmarků a průvodů.

V Kladském Pomezí se můžete vydat hned do několika měst. Srdečně vás zveme.

 • Josefovský masopust – Jaroměř/Josefov – 18. 2. 2023
 • Studenecký masopust – Malé Svatoňovice – 18. 2. 2023
 • Sousedský masopust – Náchod – 19. 2. 2023
 • Masopustní obchůzka v České Skalici – 19. 2. 2023

https://kladskepomezi.cz/aktuality/masopustni-akce-v-kladskem-pomezi

Na masopustní taškařici se můžete ale těšit i v dalších místech Královéhradeckého kraje. Jedna z nejvíce tradičních akcí masopustního veselí se každoročně koná na Šrámkově statku v Pileticích na Hradecku. Letošní rok nebude výjimkou. Maškarádu, zábavný program a spoustu dobrot si můžete užít 19. 2. 2023 od 10 do 16 hodin. 

Další masopustní akce v kraji:

 • Masopustní veselí – Orlické Záhoří – 11. 2. 2023
 • Masopust v Kbelicích – 18. 2. 2023, 14 – 18 hodin
 • Masopust v centru DOTEK – Horní Maršov – 18. 2. 2023, 11:30 – 19 hodin
 • Masopust v Hořicích – 4. 2. 2023
 • Masopustní veselí v Sedlici – 4. 2. 2023
 • Masopust – Železnice – 11. 2. 2023
 • Chlumecký masopust – Chlumec nad Cidlinou, 11. 2. 2023