Masopust, taškařice zas a více!

Masopust

kde se vzaly masky, jméno i tradice tohoto svátku? Slavíte jej?

Období masopustu začíná již po Třech králích a končí popeleční středou, která zahajuje předvelikonoční postní období a její datum tak klouzavé, podle toho, kdy se slaví velikonoce. Masopust tak může vrcholit v únoru nebo v březnu.

Původ masopustu není úplně jistý. Jde o světský svátek a jeho kořeny sahají až do starého Řecka či Říma. Jeho původní základ je zřejmě v oslavách jara a ve snaze zabezpečit bohatou úrodu.

Poslední dny masopustu jsou spojeny s bujarým veselím, oslavami a přejídáním. V dřívějších dobách se v tomto období lidé i zadlužovali, jen aby si ho mohli dosyta užít. Oslavy byly většinou velkolepé, konaly se svatby i zabíjačky.

Veselí začínalo na tučný čtvrtek, kdy se hodně pilo pivo a jedlo tučné jídlo, a tím se mělo dosáhnout zasycení před nadcházejícím půstem.

Název Masopust je s největší pravděpodobností opravdu odvezen od spojení „půst od masa“, který trval až do vyvrcholení velikonočních svátků.

Většina lidí má Masopust spojený především s tradičními maškarami a průvody. Veselí pokračovalo po tučném čtvrtku masopustní taneční nedělí, kdy muzika hrála od oběda až do ranních pondělních hodin. Protancovalo se většinou i celé pondělí a pořádaly se i tzv. mužovské bály, kde mohli tančit pouze vdané ženy a ženatí muži. Na masopustní úterý vyrážel vždy průvod s maškarami a zakončoval tak všeobecné veselí.

Masopust ve světě

st ve světěBujaré masopustní veselí není doménou pouze naší domoviny. Ve světě se masopust slaví ve spoustě zemí a to i v těch exotických. Ačkoliv se od naší české verze výrazně liší, to hlavní zůstává stejné – tanec, veselí, masky, jídlo J

Mezi nejproslulejší patří karneval v brazilském Rio de Janeiro, oslavy v italských Benátkách nebo také oslavy Mardi Gras v New Orleans v USA a tzv. Fastnacht v některých částech Německa a Rakouska.

Letos si znovu můžeme v mnoha městech užít bujaré masopustní průvody a taškařice. Máme pro vás pár tipů, kam za masopustními průvody vyrazit :-)

V následujících víkendech se v Královéhradeckém kraji koná hned několik masopustních jarmarků a průvodů.

Hostinné – Masopust

19. 2. 2022,  zahájení průvodu masek ve 14 hodin, čeká vás masopustní dílnička, lidové tance a zpěvy, masopustní průvod kolem světa, zabijačkové speciality a symbolické bourání hradeb

Jaroměř/Josefov – Masopustní průvod městem

26. 2. 2022 (oslavy a program v pevnosti jsou zrušeny)

Foto: Topi Figula, Pixabay

Rokytnice v Orlických horách – Rokytnický masopust

19. 2. 2022, sraz maškar v 11:30 hodin na náměstí. Odtud se vydá maškarní průvod na obchůzku městem k Sýpce.

https://rokytnickymasopust.webnode.cz/

Česká Skalice – Masopustní neděle

 27. 2. 2022, Lidová muzika, občerstvení, ochutnávky. Všechny masky vítány :-)

Šrámkův statek Piletice – Masopust

6 .3. 2022, masopustní hodokvas, pravá venkovská zabijačka, jarmark, Pohádky na slámě, obchůzky maškar a taškaření.

https://www.sramkuvstatek.cz/cs/kalendar-akci-den.html?mesic1=03&mesicdo=03&rok1=2022&rokdo=2022&den1=06&dendo=06&mesic=3&rok=2022

https://www.hradeckralove.org/masopust-na-statku-2022/d-77982