Závěsné krmení pro ptáčky

Také vaše děti rády sledují, jak vám na zahradu či na parapet přilétají sýkorky, vrabčáci nebo jiní ptáčci? Neváhejte a vyrobte společně s dětmi závěsy s ptačími dobrotami na stromek, na větev či ke krmítku. Nejenže se společně zabavíte, ale též uděláte něco pro přírodu a ptáčci se vám odmění tím, že se k vám budou rádi vracet :-)

Zdroj text a foto: pinterest.com, mimibazar.cz

Jak na to

Pro začátek je potřeba, abyste si připravili pár ingrediencí. Potřebovat budete:

  • krmnou směs pro ptáčky, nejraději mají většinou černou nebo žíhanou slunečnici, ale určitě jim bude chutnat i jakýkoliv jiný ptačí zob zakoupený v hobby marketu či zverimexu
  • želatinu
  • přírodní provázek nebo lýko
  • formičky na vykrajování (můžou to být formičky na cukroví ale klidně i od modelíny :-) )
  • pečící papír a plech

Krok za krokem

V malém kastrůlku smíchejte jeden sáček želatiny s 1/4 šálku vody a pomalu vařte na mírném ohni. Míchejte, dokud se želatina nerozpustí.

Po té přidejte asi 3/4 šálku ptačího zobu a zamíchejte společně se želatinou. Jakmile se vám přísady spojí, dejte stranou trochu vychladit.

Mezitím si nachystejte na plech pečící papír a vykrajovací formičky jakýchkoliv tvarů. Zároveň si z nastříhaných provázků vyrobte poutka.

Aby vám šly formičky dobře vykrojit, doporučujeme potřít vnitřní boky trochu olejem. Každou formičku potom naplňte asi do poloviny připravenou směsí a pěkně ji rozvrstvěte a přitlačte. Vezměte připravené poutko a vložte jej tak, aby bylo asi tak polovinou na formičce a zbytek koukal mimo formičku ven. Po té přidejte další směs až po okraj a znovu pevně přitlačte k formičce.

Nechte zhruba 4 hodiny proschnout a potom opatrně vyjměte z formiček a nechte dosušit někde v chladu, ideálně přes celou noc.

A je hotovo, už vám zbývá pouze teple se obléknout, vyrazit s dětmi ven a zavěsit na větvičky stromů. A až se vrátíte z vycházky, z tepla domova pak můžete pozorovat společně ptáčky s hrnkem lahodného čaje v ruce a povídat si s dětmi o přírodě a o tom, jak je důležité ji chránit a chovat se k ní s úctou.

Přejeme vám krásně strávený společný čas!