Hurá na návštěvu hvězdárny.

Pozorujete rádi hvězdnou oblohu? Zajímá vás vesmír, astrologie a záhady života mimo naši planetu Zemi? Pak je pro vás tip na návštěvu hvězdárny ten pravý.

Královéhradecký kraj od letošního ledna (2023) umožnil každou první středu v měsíci vstup do některých svých organizací a institucí zdarma. Děti do 10 let a senioři od 65 let mají tuto možnost neomezeně každý den v průběhu roku 2023.

Můžete  tak shlédnout sbírky umění v galeriích, projít novinky v expozicích muzeí a nebo se vypravit na návštěvu hvězdárny!

Pojďte se s námi podívat na program a nabídku Hvězdárny v Úpici či Hvězdárny a planetária v Hradci Králové.

Hvězdárna v Úpici

je specializovanou kulturně osvětovou a vzdělávací organizací přírodovědného charakteru, jejímž zřizovatelem je Královéhradecký kraj.

Jejím základním posláním je seznamovat širokou veřejnost s poznatky v astronomii a příbuzných přírodních i technických vědách a podílet se na vědeckovýzkumných pracích.  Dlouhodobě je Hvězdárna v Úpici držitelem certifikátu Českého systému kvality služeb I. stupně.

Nabízí programy pro děti a mládež, širokou veřejnost i školní kolektivy. Pro veřejnost je otevřena téměř nepřetržitě od pondělí odpoledne do neděle poledne.

Program pro veřejnost pravidelně zveřejňuje na svých internetových stránkách – http://www.hvezdarnavupici.cz/?page_id=3030

Již tuto středu 25. 1. 2023 můžete v rámci navštívit tyto tři programy (pro děti do 10 let a seniory od 65 let zdarma):

  • 7 dní s kometou/C 2022 E3 (ZTF) – 25. – 31. 1. 2023 – 18 – 20 hodin – pozorování komety – dle aktuální  jasnosti a viditelnosti
  • Setkání Měsíce s planetou Jupiter – 25. – 26. 1. 2023 – 18 – 20 hodin – pozorování Měsíce dorůstajícího do první čtvrti při setkání s planetou Jupiter – vhodné i pro děti a seniory
  • 4 dětské dny s Měsícem – 25. -28. 1. 2023 – 18 – 20 hodin – pozorování Měsíce dorůstajícího do první čtvrti – pozorování vhodné pro děti.

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Programy pro veřejnost se v lednu konají každou středu, pátek a sobotu. I zde platí, že první středu v měsíci je volný vstup pro všechny a pro děti do 10 let a seniory od 65 let platí toto pravidlo neomezeně kdykoliv v průběhu roku 2023.

Tuto středu je pro vás připraven program od 18:30 hodin s názvem “HORIZON: Beyond the Edge of the Visible Universe”

V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na aktuální noční oblohu bez světelného znečištění. Následně podnikneme virtuální cestu do vesmíru. V poslední části programu zhlédneme celooblohovou filmovou projekci HORIZON: Beyond the Edge of the Visible Universe. Vstupenky jsou omezeny počtem a je třeba si je zajistit na vstupenkovém portálu města Hradec Králové – HKPoint či vyzvednout v Turistickém informačním centru na Eliščině nábřeží.

Program je vhodný pro dospělé a děti staršího školního věku.  Trvá 90 minut.

Večerní pozorování”

Od 20:30 hodin je možné pozorování oblohy dalekohledy, při nepříznivém počasí hvězdná obloha v historickém Malém Zeissově planetáriu. Pozorování se koná na terase, kde je venkovní teplota a pouze za jasné oblohy.

Vstupenky jsou k dispozici 15 minut před daným programem v pokladně hvězdárny a program trvá 60 minut.

Další informace o nabídce a aktivitách hvězdárny naleznete zde: https://www.astrohk.cz/