Do Jičína za Rumcajsem a na knižní jarmark

Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně si  připravila pro děti soutěž!

V letošním roce si připomínáme 110. výročí narození spisovatele Václava Čtvrtka, který je považován za významného pokračovatele klasiků českých pohádek. Jeho jméno je i součástí názvu knihovny v Jičíně.

Co měl s Jičínem společného? Sice se narodil v Praze, ale v Jičíně prožil své rané dětství u svého dědečka Václava Fejfara v době první světové války, kdy jeho otec narukoval na vojnu a jeho matka se s ním a jeho bratrem vrátila do rodného domu do Jičína. Jičín se tak stal velkou inspirací v jeho pozdější tvorbě. V paměti mu utkvělo město s krásným okolím, k němuž získal hluboký vztah. Jeho osobní vyznání mluví za vše: „Mám tu krajinu rád, proto Rumcajs může bydlet jenom tam.“

V Jičíně začal malý Vašík také chodit do školy a naučil se tam číst. „Dovedu si přivolat pocit okouzlení a překvapení, že dokáže-li člověk správně k sobě sesadit písmena, uvidí a uslyší příběh,“ vzpomínal později.

Václava Čtvrtka a jeho pohádky nám v Jičíně kromě knihovny připomíná ještě náměstí Václava Čtvrtka, restaurace Řáholec na Husově ulici, Rumcajsova stezka, les Řáholeček, Rumcajsova ševcovna, interaktivní expozice Rumcajsův svět Radka Pilaře a nutno zmínit i festival Jičín – město pohádky, kdy právě Čtvrtkova tvorba přispěla k novému označení města a v roce 2006 prohlášení Jičína hlavním městem pohádek.

Pokud byste se chtěli dozvědět více, můžete na facebooku Čtipíska knihovnického sledovat videa se soutěžními otázkami a případně odpovídat.

A pro vás všechny máme jeden úkol navíc!

Popište nebo namalujte svou návštěvu v Jičína za Rumcajsem (nebo představu, jak by to vypadalo).

Na vaše příspěvky se těšíme do 31. července na adrese Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně, Denisova 400. 506 01 Jičín nebo na emailu deti@knihovna.jicin.cz.

Soutěž určená pro děti do 15 let a vyhodnocení proběhne na Letním jarmarku v knihovně v sobotu 28. srpna 2021.

Letní knižní jarmark

V sobotu 28. srpna 2021 se od 9 do 15 hodin chystá  již 3. ročník této oblíbené akce. Od samého rána v přírodním amfiteátru knihovny pro vás bude připraven velmi lákavý celodenní kulturní program. A na co se můžete těšit?

Malé návštěvníky s určitostí přiláká loutková pohádka a výtvarné dílničky. V ukázce loveckých dravců objeví pánové odraz své mužské síly a pevné ruky. Dámy si rády zabroukají s kapelou Brnkačka, která spadá pod křídla místního K-klubu. Na procházku vesmírem se vydáte za asistence Hvězdárny Jičín. Jak chutná život nevidomých lidí, můžete okusit díky prezentaci oblastní odbočky SONS Jičín. Samotným závěrem se doslova protančíte. Vystoupení dívek s barevnými šátky rozhýbe každého přítomného.

O tom, že je to jarmark, jak má být, a to se vším všudy, přesvědčí návštěvníky rukodělní prodejci.  Jimi nabízené výrobky nenechají v poklidu žádnou zúčastněnou peněženku.

Jste knihomolové a milujete knihy? Tato zpráva je určena právě vám. Ve výprodeji vyřazených knih pořídíte skvělé kousky do svých sbírek za příznivé ceny. A co je důležité, bude se doplňovat po celý den.

Pokud se dostaví hlad a žízeň – žádný problém. Zajdete do kavárny na terase a u Apropo Jičín se dobře občerstvíte.

Určitě se ptáte, proč jarmark je. První rok to byla oslava u příležitosti 100. výročí vydání prvního knihovního zákona. Druhým rokem naše volba. Letos je to velká výzva, která z jarmarku vytvoří tradici.

Přijměte pozvání a buďte vítáni.

Text a foto: Knihovna Václava Čtvrtka Jičín

Fotografie:

Kašpárkovo přivítání , Kynologická ukázka – pes Eda, výtvarné dílny, přadlena s kolovratem, prodejní stánky