Do Hořic nejen za Hořickými trubičkami!

Nevíte, kam vyrazit na jednodenní výlet? Hořice, často nazývané České Athény nebo město kamenné krásy, jsou dost možná správným cílem.  Leží na křižovatce cest mezi Jičínem a Hradcem Králové a jsou proslulé především výrobou sladkých trubiček a pořádáním oblíbených motocyklových závodů.

Dlouhá tradice a bohaté zkušenosti místních kameníků vedly již v roce 1884 k založení sochařsko-kamenické školy, ve které studovala či tvořila celá řada slavných českých sochařů. Jejich díla jsou rozeseta po celém městě, nejvíce pak ve Smetanových sadech. Atrakcí tohoto parku je i naučná Trubičková stezka, na níž se návštěvníci dozví leccos o výrobě této slavné pochoutky. Děti si pohrají s „trubičkovými herními prvky“, ale jen ti nejšikovnější z nich vyluští tajné heslo, které je klíčem k získání zasloužené odměny.  Asi největší pýchou Hořic je prvorepubliková secesní plovárna Dachova s unikátní dřevěnou architekturou. Součástí koupaliště zarámovaného do romantického lesního prostředí je také oblíbená písečná pláž. Na koupaliště se lze dostat pěšky tzv. Chlumíčkovou stezkou s řadou naučných panelů o přírodě a herních prvků pro děti.

Městské muzeum – výlet za sochami i do pravěku

 Stálá expozice nazvaná Od kamene k soše, která názorně a interaktivně představuje proces těžby pískovce na Hořicku a tradici jeho uměleckého zpracování, sídlí v reprezentativní neorenesanční budově Městského muzea na náměstí Jiřího z Poděbrad. V prostorné tzv. Štorchově síni probíhají tematické výstavy.

https://muzeum.horice.org/

Galerie plastik – neobjevená perla turismu

 Hořická Galerie plastik stojí příhodně na svahu vrchu Gothardu a tvoří nedílnou součást unikátního sochařského areálu čítající na osm desítek pískovcových plastik. Samotná galerie se pyšní především pozoruhodnou kolekcí autorských sádrových plastik a soch v ušlechtilých materiálech. Expozice děl snad všech zakladatelských osobností českého moderního sochařství doplňují krajinomalby z počátku 20. století. Vedle stálé expozice nabízí galerie bohatý výstavní program. Možná budete sami překvapení, jak poutavě se dají dětem vyprávět příběhy věhlasných českých sochařů!

https://galerie.horice.org/

Masarykova věž samostatnosti nejen rozhledna

 Nepřehlédnutelnou a z dálky viditelnou dominantou města je Masarykova věž samostatnosti. Monumentální pískovcový památník obětem světových válek s turistickou rozhlednou stojí na hřebeni Hořického chlumu.  Na základní kámen poklepal při své návštěvě Hořic v roce 1926 první československý prezident T. G. Masaryk, podle něhož byla věž později přejmenována. Uvnitř je pietní síň se jmény obětí světových válek z Hořic a okolí a muzejní expozice s tematikou vzniku samostatného Československa a odboje v době nesvobody. Z vyhlídkového ochozu jsou jedinečné výhledy na město, jižně do Polabí a naopak severně do Podkrkonoší s panorámatem našich nejvyšších hor.

www.infocentrum-horice.cz

Muzeum Czech Road Racing zde je motocykl uměleckým dílem

Návštěva hořického Muzea Czech Road Racingu v místním zámku je dobrou volbou pro fanoušky motocyklového sportu. Letošní výstava se bude věnovat prvnímu poválečnému ročníku 300 zatáček, který se jel v roce 1961. K vidění budou dosud nikdy nepublikované fotografie a materiály s řadou motocyklů z tohoto období. Velkým lákadlem je i historická dílna a tzv. Síň slávy, kde je v pěti výstavních místnostech k vidění nejen 13 závodních motocyklů, ale také vítězných trofejí, jezdeckých kombinéz, přileb a dalších rekvizit motocyklových legend, jakými byli a jsou Gustav Havel, Bohumil Staša, Antonín Vitvar, Zbyněk Havrda a další.

www.museumcrr.cz

Když „covidová“ doba nedovolí, provede vás SmartGuide

Za každého počasí a doby je správnou volbou procházka Smetanovými sady s Trubičkovou stezkou pro děti, vrchem Gothard přes Sochařské parky, zábavnou Chlumíčkovou stezkou lesem na koupaliště Dachova a zpět kolem rozhledny. Děti se vyřádí na procházce dlouhé necelých 6 kilometrů (odrážedla a kočárky s sebou) a vy si užijete den plný emocí. Obdivovat budete dovednost našich předků kameníků a sochařů, ochutnáte Hořické trubičky a do doby první republiky se vrátíte na Koupališti Dachova. Po celou dobu se Vám může věnovat váš „osobní průvodce“. Aplikaci SmartGuide si stáhnete jednoduše do mobilu a můžete vyrazit. Budete mít tak všechny podstatné informace u sebe a můžete tak „zůstat v izolaci“ od ostatních návštěvníků a přece na čerstvém vzduchu.

Stáčení hořických trubiček je nově součástí prohlídkové trasy s průvodcem

Novinkou pro letošní letní turistickou sezonu jsou prohlídky města s průvodcem. Po loňském pilotním projektu budou pro letošní rok prohlídky doplněny o možnost stáčení vlastních hořických trubiček pod dohledem „trubičkové báby“. Uvidíte to nej z Hořic s odborným výkladem a dozvíte se leccos o historii této sladké hořické pochoutky. Navíc si stočíte tu svoji originální trubičku.

Sledujte stránky: www.infocentrum-horice.cz

Městské informační centrum Hořice

Nám. Jiřího z Poděbrad 3

50801 Hořice

+420 492 105 432

infocentrum@horice.org

www.infocentrum-horice.cz

www.facebook.com/horiceinfocentrum