Cestou necestou zámeckým parkem v Opočně

PDF ke stažení

stezka na mapy.cz

Zveme vás na procházku do krásného a divokého zámeckého parku renesančního zámku a letohrádku v Opočně.  Zámek zde stojí již od 16. století a společně s letohrádkem a zámeckým parkem je poctou významnému českému rodu Trčků z Lípy.

Zámecký park je rozlehlý a členitý. Jeho zvláštností jsou jeho čtyři části s naprosto odlišným klima.  Park disponuje spoustou romantických zákoutí s výhledy na renesanční letohrádek na jedné straně a Orlické hory na straně druhé. V parku naleznete celou řadu mostků, dva rybníky, drobné stavby a dokonce i vodopád.  Pokud si chcete procházku prodloužit či si užít v Opočně a okolí celý den, zvolte možnost s návštěvou obory se zvěří. Najdete zde muflony, jeleny nebo třeba bažanty.

Naučnou stezku v Opočně a opočenském parku tvoří tří okruhy, které se navzájem prolínají. Můžete zvolit kratší okruh městem a parkem (okruh žlutý), či jeho delší variantu, která vás zavede i do širšího okolí, až k Malé Záhornici s vyhlídkou na Chlum či oboře se zvěří (okruh zelený). Poslední okruh je směřován k rybníku Broumar a jeho nejbližšímu okolí (okruh modrý).

Vyberte si dle své libosti, která varianta a délka vycházky je pro vás ta pravá.

Čendovy úkoly jsou situovány do oblasti žlutého okruhu města a parku, který je dlouhý asi 4,5 km a vede z části městem, okolo zámku a zámeckým parkem.

Vycházkovou trasu do parku můžete odstartovat z různých míst.

Délka trasy

Přibližně 2 km (trasa s úkoly). Alternativně lze prodloužit. Zpevněné cesty, městské chodníky. Kočárek ano.

Parkoviště

Ideálním místem pro zaparkování je Kupkovo náměstí v centru města Opočno.

Občerstvení

Na dobré jídlo a pití můžete zajít do centra města. Hned vedle vstupu do zámeckého parku směrem k Trčkovu náměstí najdete např. pizzerii. Rozhodně si nezapomeňte po dobrém obědě dát ještě vyhlášenou opočenskou točenou zmrzlinu!

Co ještě navštívit v okolí?

Rybník a koupaliště Broumar. Městské části Podkostelí či Švamberk, návrší Chlum u Dobrušky.

První srpnovou neděli se každoročně v Opočně koná slavnost s názvem PORCINKULE. Je to slavnost spojená s kapucínským klášterem a slaví se nejen v Opočně, ale i v dalších městech a kostelích, kde působí Františkáni.