All Hallow´s Eve, předvečer Všech svatých aneb Halloween!
V našich končinách se již tak trochu tradičně vede boj mezi “našimi” dušičkami a tím “americkým helouvínem” :-) Pojďme se podívat, jak je to ve skutečnosti s tímto svátkem. Pochází doopravdy z Ameriky a proč se slaví především v anglosaských zemích. Kam až spadají jeho kořeny? Víte, slyšeli jste?
Halloween se slaví 31. října. Toto datum souvisí s křesťanským svátkem Všech svatých a právě z jeho oslav se pravděpodobně v Irsku vyvinul jeho název. Je zkráceninou anglického All Hallow’s Eve neboli předvečer Všech svatých.
Nejedná se tedy o svátek americký, jak si mnoho lidí myslí. Tradice Halloweenu sahá do mnohem hlubší historie, do dob před naším letopočtem. Jeho původ má kořeny ve slavnostech Samhain, kdy skotští Keltové slavili konec žní a příchod zimy, temnější části roku. Den 31. října byl hranicí mezi dvěma hlavními periodami (létem a zimou). Keltové tento den vnímali jako pomezí, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Stavěli proto oltáře, které obsahovaly ptačí pera, či zvířecí lebky, a měly za účel navázat spojení s mrtvými, pro které se pak pořádaly uctívací obřady. Lidé před svými domy stavěli malé oltáře a zapalovali ohně. Dnes místo oltářů vystavují rozsvícené dýně.
Do Ameriky se Halloween rozšířil s masovou imigrací Irů a Skotů v 19. století. Puritáni (angličtí reformovaní protestanti) z Nové Anglie na východě USA byli zpočátku proti oslavám Halloweenu. Později ale obliba tohoto svátku převážila.
Vydlabané dýně jsou nejznámější symbol Halloweenu, svíčky se do nich vkládaly, aby usnadnily koledníkům orientaci v potemnělých ulicích. Co nejstrašidelnější obličej na dýni má odhánět zlé duchy.
V USA je oranžová dýně známá jako jack-o’-lantern nebo jack o’lantern. Zajímavé je, že Skotové a Irové původně vyřezávali tuříny, s dýní přišli imigranti z Ameriky, neboť se lépe vydlabává a tuřínu nebylo dostatek. Navíc její oranžová barva má “strašidelnější” efekt.
Váže se k ní legenda. Podle ní jistý irský opilec Jack svedl boj s ďáblem, jehož se mu sice povedlo několikrát v předvečer Všech svatých přelstít, ale nakonec zůstal sám poraženým, jehož duše nenašla místo ani v nebi, ani v pekle.
Od ďábla nakonec dostal hroudu žhavého uhlí, kterou vložil do vydlabané dýně, aby si mohl svítit během věčného putování. Ať se legenda o jack o’lantern zakládá alespoň částečně na pravdě, či nikoli, patří díky ní vydlabaná dýně k tradičním podzimním dekoracím. Stejně tak koledování v kostýmech, kdy se obchází stavení od stavení a vybírají se potraviny či sladkosti. Strašidelné kostýmy představují duše zemřelých.
Dalším symbolem Halloweenu je Kočka. Byla považována za posvátnou bytost již Egypťany, kteří ji uctívali jako bohyni úrody. Ve středověku byly černé kočky vnímány jako mazlíčci čarodějnic, a tak jako symbol Halloweenu přetrvaly dodnes.
Do našich zemí pronikl tento svátek v 90. letech minulého století a dnes je již běžným svátkem, který přináší radost především dětem. Vyřezávání a zdobení dýní, čarodějné kostýmy či karnevaly a plesy s duchařskou tématikou jsou oblíbenou součástí podzimu mnoha rodin.